
- Date
- Tid
- 16:00 - 19:00
- Pris
- fri entré: Gratis
- Sted
- ’Åhuset’ ved Harrild Hede Naturcenter.
- Bibliotek
- Brande Bibliotek
- Adresse
-
Ole Bendix Vej 7
7330 Brande
Danmark
Program:
16.00-16.15: Velkommen. Introduktion til eftermiddagen og en kop kaffe ved bordene.
16.15-17.00: Kunstnerduoen Isop, Sissel og Line Thastum fortæller om projektet ’Kunst og Natur med Børn og Unge i Centrum’, som de arbejder med i Ikast-Brande Kommune i 2025. Desuden fortæller de om hvordan, de i deres kunstneriske praksis arbejder sansende og intuitivt med naturens sprog.
17.00-17.30: Forfatter Maja Elverkilde læser op fra sit lyriske essay ’Jeg plukker græs’, og fortæller om sproget som del af både problemet og løsningen, når vi skal omstille os til en verden, der ændrer sig hurtigere end fortællingerne kan følge med. Hun introducerer konkrete handlinger, som kan løsne op for samtaler om hvordan, vi i fællesskab kan (gen)indføre mere bæredygtige hverdagsvaner.
17.30-18.00: Filmskaber Maja Friis fortæller om tilblivelsen af værket ’Breathing Coral’. Om det at arbejde sammen med en forsker - og hvordan det har påvirket hende at komme så tæt på korallerne, deres skønhed og uddøen.
18.00-18.30: Let forplejning.
18.30-18.50: Panelsamtale mellem kunstnerne og deltagerne om kunstens rolle i forhold til natur og biodiversitetskrisen.
18.50-19.00: Kort orientering fra Børne-, Kultur- og Fritidsudvalget. Afrunding og tak for i dag.
KulturForum #10-2025 er arrangeret i samarbejde med kunstnerduoen Isop, som i 2025 er tilknyttet Ikast-Brande Kommune med projektet ’Kunst og Natur med Børn og Unge i Centrum’, der er støttet af Statens Kunstfond. Forinden KulturForum #10-25 afholdes en inspirationsdag for medarbejdere med samme tema.
Alle er velkommen. Deltagelse er gratis.